Back to News

RMPA National League Tournament Draw & Results

 

RMPA NATIONAL LEAGUE TOURNAMENT 2013
27th March – 6th April
9 TEAM FORMAT
1 Teams drawn into three zones of 3 teams each
Zone 1 Teams A, B, C
Zone 2 Teams D, E, F
Zone 3 Teams G, H, I
2 Zones will play each other within their zone (2 matches)
3 Winners of each zone will proceed to the Semi-Finals with the best other finisher.
4 Draw for Semi-Final match-ups
5 Bottom five teams play in a plate competition to determine order of merit.
WED THU FRI SAT SUN MON TUES WED THU FRI SAT
27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6
A vs C G vs I E vs F B vs C D vs E G vs H Plate SF1 Plate Sub Final
D vs F H vs I A vs B SF2 Final
Zone 1 (A) Zone 2 (B) Zone 3 ©
A La Sarita D La Boheme G IBIL-AMZ
B Maple Leaf Polo E Royal Pahang H Jamjar
C Tuzitoo F KotaSAS I Citaglobal
Wednesday 27th March Putrajaya Equestrian Park
3:00 A vs C La Sarita vs Tuzitoo 9 1/2  – 3
4:30 D vs F La Boheme vs KotaSAS 6 – 7
Thursday 28th March Putrajaya Equestrian Park
4:30 G vs I IBIL-AMZ vs Citaglobal 9 – 3
Friday 29th March Putrajaya Equestrian Park
4:30 E vs F Royal Pahang vs KotaSAS 7 – 5
Saturday 30th March Putrajaya Equestrian Park
3:00 H vs I Jamjar vs Citaglobal 8 – 7
4:30 B vs C Maple Leaf Polo vs Tuzitoo 5 – 6
Sunday 31st March Putrajaya Equestrian Park
3:00 D vs E La Boheme vs Royal Pahang 4 – 10
Monday 1st April Putrajaya Equestrian Park
3:00 G vs H IBIL-AMZ vs Jamjar 5 – 4
4:30 A vs B La Sarita vs Maple Leaf Polo 5 – 11 1/2
O/M Team Zone P W L Pts GF GA GD
1 La Sarita 1 2 2 4 21 8 13
2 Royal Pahang 2 2 2 4 17 9 8
3 IBIL-AMZ 3 2 2 4 14 7 7
4 JamJar 3 2 1 1 2 12 12 0
5 KotaSAS 2 2 1 1 2 12 13 -1
6 Tuzitoo 1 2 1 1 2 9 14.5 -5.5
7 La Boheme 2 2 2 0 10 17 -7
7 Citaglobal 3 2 2 0 10 17 -7
9 Maple Leaf Polo 1 2 2 0 10 17.5 -7.5
Wednesday 3rd April Putrajaya Equestrian Park
2 Chukka Round Robin Plate Semi-Final
3:00 6 vs 9 Tuzitoo vs Maple Leaf Polo 2 – 5
7 vs 9 La Boheme vs Maple Leaf Polo 1 – 3
6 vs 7 Tuzitoo vs La Boheme 1 – 2
4 Chukka Plate Semi-Final
5:00 5 vs 8 KotaSAS vs Citaglobal 10 – 5
Thursday 4th April RSPC
3:00 Semi-Final 1 Jamjar vs La Sarita 4 – 10 1/2
4:30 Semi-Final 2 Royal Pahang vs IBIL-AMZ 8 – 7
Friday 5th April RSPC
3:00 2 Chukka Round Robin Plate – 7th to 9th Placings
Chukkas 1-2: La Boheme vs Tuzitoo 2 – 2
Chukkas 3-4: Citaglobal vs Tuzitoo 1 1/2 – 4
Chukkas 5-6: La Boheme vs Citaglobal 4 – 2 1/2
5:00 4 Chukka Plate Final – 5th & 6th Placings
KotaSAS vs Maple Leaf Polo 2 – 6 1/2
Saturday 6th April RSPC
3:00 Subsidiary Final – 3rd & 4th:  Jamjar vs IBIL-AMZ 5 – 8 1/2
4:30 Final La Sarita vs Royal Pahang 7 1/2 – 1

 

Teams

Zone 1 Zone 2 Zone 3
La Sarita La Boheme BRDB – IBIL
1 Abd Rashid Hasnan -2 1 Puan Seri Leah Hamdan -1 1 Dato’ Mohd Zekri Ibrahim 0
2 Nachi Alberdi 2 2 Shaffik Mustaffa 1 2 Dato’ Mohamed Moiz 1
3 Martin Ravina 5 3 Ryan Pemble 5 3 Shaik Reismann 3
4 Asad Jumabhoy 1 4 Zulhaime Kople 2 4 Saladin Mazlan 3
Team Handicap 6 Team Handicap 7 Team Handicap 7
R Franco Rodriguez 1 R Lorna Dodd -1 R Tun Putera Yasir Ahmad Shah -2
Maple Leaf Polo Royal Pahang Jamjar
1 Claudia Zeisberger 0 1 KDYTM Tengku Mahkota Pahang 1 1 Nur Anis Jamaluddin -1
2 Julian Sagarna 3 2 Shahru Nizam Onn 1 2 Juan Cruz 3
3 Santiago Schinoni 3 3 Hayudin Hamzah 2 3 Daniel Dartiguelongue 4
4 Peter Abisheganaden 1 4 Tengku Shazril 3 4 Ali Mazlan 1
Team Handicap 7 Team Handicap 7 Team Handicap 7
R Everest Munro-Zeisberger 0 R Tengku Dato’ Faisal 1 R Samsuri Ismail 1
Tuzitoo KotaSAS Citaglobal
1 Tengku Uzir -1 1 Tengku Amir Nasser 1 1 Hanafi 1
2 Jennifer Too 0 2 Abd Razak Mohd Nor 1 2 Fahrizal Hasan 0
3 Alvaro Ara 5 3 Syed Rahimi 1 3 Yudie Fazly Jamili 2
4 Amran Selamat 3 4 Edham Shaharuddin 4 4 Huzaini Yunos 4
Team Handicap 7 Team Handicap 7 Team Handicap 7
R Mohd Faizal -2 R Ikhwan 0 R Quzier Ambak 1